نیاز به مشاور دارید ؟ 33112698 - 02133531905  automation.soren@gmail.com

HMI چیست ؟

HMI مخفف عبارت Human Machine Interface است و به معناي واسطه بين انسان و ماشين مي باشد. از آن براي مانيتور كردن و مشاهده پارامترهاي دستگاههاي صنعتي مثل PLC و اينورتر و.... استفاده مي شود. HMIدر واقع يك مانيتور LCD است كه مي توان آن را برنامه ريزي نمود و همچنين به كمك آن مي توان پارامترهاي مختلف را تغييرداد و سيستم را كنترل نمود.
چرا براي مانيتورينگ و كنترل خطوط توليد و دستگاههاي صنعتي بجاي كامپيوتر از HMI استفاده مي گردد؟
تا مدتي پيش براي امور فوق از كامپيوتر استفاده مي شد ولي نرم افزارهاي كامپيوتري آسيب پذير هستندو هر از گاهي دچار ويروس مي گردند كه اين امر باعث صدور فرامين اشتباه گشته و ميليون ها دلار ضرر اقتصادي براي كمپاني هاي آمريكايي و اروپايي به همراه داشته است. لذا براي كنترل و مانيتورينگ دستگاه ويژه اي به نام HMI طراحي شد.
در يك زمان چند وسيله را مي توان به HMI وصل نمود؟
HMI ها اين توانايي را دارند كه در يك زمان به 255 وسيله متصل شوند و پارامترهاي آنها را نمايش دهند.
آيا مي توان HMI را به انواع مختلف PLC وصل كرد؟
بله . قبل از برنامه ريزي كردن HMI مي توان تعيين كرد كدام مارك PLC مثل ,VIGOR DELTA,SEMENS,OMRON و يا.... بايد با آن ارتباط برقرار كند.
مشخصات كلي HMI :
1- داراي صفحه تاچ اسكرين و LCD نوع TFT در مدل 10 اينچ
2- ارتباط سريال از طريق دو پورت بصورت همزمان (RS-232,RS-485)
3- شبيه سازي (سيمولاتور) on-line/off line
4- پورت USB براي ارسال و دريافت برنامه
5- امكان ذخيره سازي اطلاعات بصورت record
6- قابليت slave بودن در يك شبكه مانيتورينگ
7- داراي ماكرو جهت انجام محاسبات و اعمال منطقي
8- قابل اتصال به انواع PLC
9- قابل اتصال به اينورتر، سرو درايوو هر وسيله داراي پورت RS-485
10- قابليت نمايش اطلاعات بصورت منحني يا نمودار
11- توانايي نمايش انيميشن
12- داراي RTC به منظور عملكرد در تاريخ و ساعت معين

 

 

انواع HMI های اتوماسیون صنعتی زیمنس

پنل های کلیدی HMI زیمنس


در گذشته ورودی اپراتور به تجهیزات زیمنس بدون استفاده از کنترل های موقت سیمی حدودا غیر ممکن بود. که حتی باید با توقف های اضطراری، pushbutton ها، switch ها، چراغ های نمایش وضعیت و سوئیچ های کلیدی درگیر می شدید. که تمام این کنترل های زیمنس باید از قبل برنامه ریزی می شدند، ترتیب بندی آن ها مشخص می شد، نصب می شدند، با سیم وصل می شدند، برچسب گذاری و نگهداری که آخرین مراحل بودند.
اما زیمنس ثابت کرد که این کارها می تواند موثر و با حداقل اتلاف هزینه توسط پنل های کلیدی HMI زیمنس صورت بگیرد.
که ویژگی های پنل های کلیدی HMI زیمنس در زیر آورده شده اند:
• صرفه جویی در هزینه ها بدون کاهش عملکرد
پنل های کلیدی HMI زیمنس کاربر خود را به خاطر ارائه حداکثر انعطاف پذیری در فضاهای محدود و کوچک کاملا تحت تاثیر قرار می دهد که در مقابل هزینه آن اصلا قابل قیاس نمی باشد. این ها فقط قسمتی از فواید این پنل ها می باشند.
برخی از این ویژگی ها عبارتند از:
• ترافیک امن داده ها توسط PROFINET اتوماسیون صنعتی زیمنس
• دسترسی بالا و تشخیص خطای یکپارچه
• فشرده شده و ناهموار
• می توان منبع تغذیه 24 ولت را از طریق حلقه به کار انداخت
• به سادگی همه چیز قابل مشاهده می باشد
• امنیت بالای یکپارچه

• پنل ها به صورت چشمگیری ساده تر شده اند...
توسط پنل های کلیدی HMI زیمنس، یکی کردن چندی از توابع اولیه می تواند باعث بهینه شدن هزینه ها می شود، و پیکربندی و نصب این پنل ها می تواند به حداقل زمان و هزینه کاهش یابد. در مقایسه با نصب به صورت مرسوم و قراردادی، استفاده از پنل های کیلدی اسمبل شده و آماده نصب زیمنس باعث به صورت چشم گیری باعث کاهش نوشتن می شود.• افزایش سرعت
در نمایندگی زیمنس در ایران بریدن و باز کردن دستگاه، نصب کلیدها، وصل کردن کابل ها، و حکاکی برچسب ها روی پنل های زیمنس نشان دهنده این است که نوشتن کلیدها، سوئیچ ها کاملا وقت گیر است و ممکن است در این پروسه با خطاهای بسیار زیادی مواجه شویم که خود این خطاها باعث از بین رفت وقت زیادی می شوند که می توان از آن زمان از دست رفته در قسمت های دیگر و مهم تر استفاده کرد. اما تمام این مشکلات توسط پنل های کلیدی HMI زیمنس از بین رفته و دیگر مشکلات این چنینی به وجود نمی آیند که باعث بالا رفتن بازده و زیادتر شدن سرعت توسعه می باشد. این یعنی می توانیم 80% زمان را نگه داریم.

• مقرون به صرفه شدن پنل ها
پنل های جدید باعث کاهش هزینه ها و مقرون به صرفه شدن پنل ها نسبت به هزینه تجهیزات موردنیاز شده اند. یکپارچه سازی کلید ها در یک پنل باعث کمتر شدن هزینه در بعضی قسمت های مختلف شده است، حتی می توان کار خود را با تنها 3 کلید انجام داد. کلید هایی که در راه اندازی اولیه ضروری نیستند می توانند بعدا به صورت جداگانه فعال شوند.

 

 


پنل های SIMATIC HMI Basic زیمنسبهینه سازی قیمت و نظارت جدید نسل دومی
با توابع اولیهHMI Basic که بسیار پیچیده بودند، پنل های نسل دومی SIMATIC HMI Basic زیمنس برای برنامه های ساده و برای ورود به این عرصه بسیار کیفیت قابل قبول و مناسبی رو ارائه می دهند.
سری های این دستگاه پنل نمایشگر 4، 7، 9 و 12 تایی که با کلید ها و تاچ پد ها تطبیق داده شده اند را ارائه می دهند. با استفاده از نوآوری در تولید صفحه های نمایش بزرگ با رزولوشن بالا و با تراکم رنگ 64000 می باشند. این دستگاه ها می توانند با مد کاری Portrait نصب شوند که این مد دارای قابلیت بهینه سازی انرژی نسبت به نور 100% صفحه های نمایش را دارند.
نوآوری در رابط کاربری این دستگاه ها باعث انجام طیف وسیعی از عملیات ها توسط کنترل ها و گرافیک بهبود یافته SMATIC HMI Basic زیمنس. رابط جدید USB اجازه اتصال کیبورد، ماوس و اسکنر بارکد و پشتیبانی آسان آرشیو کردن داده ها توسط USB Stick را به شما می دهد.

ویژگی های اصلی SIMATIC HMI Basic زیمنس:

• صفحه های نمایش بزرگ به رزولوشن بالا
پنل های نسل دوم SIMATIC HMI Basic زیمنس در صفحه نمایش های بزرگ از رزولوشن 4 تا 12 موجود می باشد. که این دستگاه از مد Portrait پشتیبانی می کند. رزولوشن و تراکم رنگ ها به 64000 تا رنک می رسند. که روشنایی تصویر صفحه های نمایش به صورت 100% می باشند.

• نوآری در طراحی رابط کاربری گرافیکی
رابط کاربری جدید یک تجربه عالی در عملیات های مختلف برای کاربر این دستگاه ارائه می دهد. پنل های جدید SIMATIC HMI Basic اتوماسیون صنعتی زیمنسدارای تاچ پدهای کارا و راحت هستند که می توانید حتی با یک دست از آن ها استفاده کرده و کار خود را انجام دهید. که این تاچ پدها قابلیت پیکربندی کلید های جدید را دارا می باشند.

• بالا رفتن کارایی
قابلیت های جدید رابط USB مانند اتصال کیبورد، ماوس، اسکنر بارکد و پشتیبانی آسان از آرشیو کردن داده در یک USB Stick.

• قابلیت تعامل عالی
توسط رابط های PROFIBUS و PROFINET، پنل های نسل دومی SIMATIC HMI Basic نمایندگی زیمنس اجازه اتصال به PLC های مختلف اتوماسیون زیمنس را به دستگاه ها می دهد. مانند اتصال این پنل ها به پی ال سی S7-1200 زیمنس که سازگاری کاملی را با این دستگاه دارا می باشد.

 

 

 

02133112698 - 02133955610 - 02133531905 

02133119826 ـ 02136058692

09128399396

automation.soren@gmail.com

تهران - لاله زار جنوبی ـ مجتمع تجاری بوشهری ـ طبقه 3 ـ پلاک 2